איך הופכים מטרים לדירה מרווחת

לעיתים, קיים בדירות פער בין שטח הדירה בפועל לשטח הרשום. עיינו בתכניות הדירה ובדקו אם המידות הפנימיות של כל חדר מספקות אתכם.

במהלך השנים נהגו בישראל לחשב את שטח הדירה בדרכים שונות, ולכן קיים בדירות ישנות פער בין שטח הדירה בפועל, השטח הרשום בטאבו והשטח שלפיו משלמים מיסי עירייה וכד', שטח הדירה הנקוב בחוזה הוא מושג משפטי, שאינו משקף את השטח המשמש למגורים.

במקום להסתבך בהגדרות, עיינו בתוכניות הדירה ובדקו אם המידות הפנימיות של כל חדר מספקות אתכם: האם 10 מ"ר יספיקו לחדר הילדים? האם אתם נוהגים לארח חברים רבים וזקוקים לסלון ענק, או שאתם מעדיפים חדר שינה מרווח? האם אתם בשלנים רציניים, או שתסתפקו במטבח צנוע?


ברוטו או נטו ?
בהתאם לתקן הישראלי מאז 1975, שטח הדירה ברוטו ("שטח נומינלי") כולל את הדירה, מרפסות מקורות (כולל השטח שמתחת למעקה), קירות חיצוניים והחלק היחסי של הדירה בחדר המדרגות. השטח נטו ("פנים הדירה") כולל רק את הדירה עצמה, השטח שנמצא בין הקירות החיצוניים (כולל מרפסות( שניתן לנצל למגורים. בררו בעת הרכישה אם השטח שנמסר לכם הוא שטח ברוטו או נטו.


אתם והארכיטקט
בקניית דירה סטנדרטית יש מרחב מוגבל לגמישות בתכנון, וחופש הבחירה מתבטא בעיקר בעיצוב המטבח וחדר האמבטיה. בדירה יקרה, יש יותר התחשבות ברצון הקונה.
החלוקה הפנימית של הדירה אינה קלה לשינוי, ולעיתים ניתן לבחור מתוך מספר טיפוסי דירות. כמובן שקל יותר לבקש שינויים ותוספות בתחילת הבנייה מאשר לקראת סיומה. הרוכש יכול לעיתים להביא אדריכל פנים שיציע תוכנית לחלוקת החלל, בתיאום עם אדריכל חברת הבנייה.


דירה בתוך דירה
בדירות גדולות (בעיקר בצמודי-קרקע) ניתן לעיתים להפוך חלק מהשטח לחלל עצמאי בעל כניסה ושירותים קליניקה נפרדים. כך נוצרת יחידה המתאימה למשרד או למי שעובד מהבית, מגורי הורים מבוגרים, ילדים מתבגרים או מגורי מטפלת.

נקודות חשובות בתכנון
פינת אוכל חשוב להקצות מקום מוגדר לסעודות משפחתיות או חגיגיות: מצד שני, רצוי שיהיה במטבח מקום נוח לבני המשפחה לשבת ולאכול ארוחה "בלתי-רשמית".

אופציות לשינויים חשבו על העתיד, והשאירו אופציות פתוחות. לדוגמא: ליד הסלון רצוי למקם חדר שמאפשר הריסת קיר והגדלת הסלון, ז"א ללא קורות ועמודי בטון. לא כדאי שחדר זה יהיה הממ"ד.